Hoppa till innehåll

BitcoinEra

Meny
  • Bitcoin Era
  • KONTAKT
  • NYHETER
Meny

Timothy Francis O'Sullivan lämnar GAIN Capital

Publicerat den maj 6, 2021maj 19, 2022 av Darin Lundgren

Timothy O’Sullivan, Chief Risk Officer på GAIN Capital, lämnade företaget tidigare denna månad efter att ha tillbringat mer än 20 år hos finansiella tjänsteleverantören. Enligt den senaste inlämningen från företaget lämnade O’Sullivan GAIN Capital den 12 april 2021. Han gick med i företaget 2000 som huvudhandlare och tjänstgjorde i tjänsten i cirka 12 år. I

Timothy O’Sullivan, Chief Risk Officer på GAIN Capital, lämnade företaget tidigare denna månad efter att ha tillbringat mer än 20 år hos finansiella tjänsteleverantören.

Enligt den senaste inlämningen från företaget lämnade O’Sullivan GAIN Capital den 12 april 2021. Han gick med i företaget 2000 som huvudhandlare och tjänstgjorde i tjänsten i cirka 12 år. I augusti 2012 marknadsförde GAIN Capital O’Sullivan som Chief Risk Officer (CRO).

Ser fram emot att träffa dig på iFX EXPO Dubai maj 2021 – Få det att hända!

Timothy O’Sullivan

O’Sullivan är en branschveteran med mer än 30 års erfarenhet av internationella finansmarknader. Han har en civilingenjörsexamen från University of Delaware.

”Flera tillgångsklasser Global Chief Risk Officer med över 30 års erfarenhet. Ansvarig för utveckling och integration av företagets riskhanteringssystem. Hantering av den löpande riskverksamhetsrapporteringen till verkställande direktören och styrelsen. Säkerställa försiktig kapitalplanering genom riskprocess och ICAAP, ”säger O’Sullivans LinkedIn-profil.

SuperForex utnämndes 2021 till bästa ECN-valutamäklare i Afrika Gå till artikel >>

GAIN Capital är en ledande leverantör av valutahandelstjänster. Det amerikanska företaget grundades 1999 och förvärvades av StoneX förra året.

Executive Moves

Sedan förvärvet av GAIN Capital av StoneX har företaget sett en kraftig ökning av ledningens rörelser. Tidigare denna månad rapporterade Finance Magnates om utnämningen av Nick Saunders, en ledande befattningshavare, som företagets nya chef för kassaaktier. StoneX utsåg nyligen Elyes SAAFI, före detta Leading Marketing Partnership på IG, till företagets nya globala chef för marknadsföringspartnerskap.

Förvärvet av GAIN Capital orsakade en ökning av StoneX FX-intäkter. Under de senaste finansiella resultaten rapporterade StoneX en betydande tillväxt i FX- och CFD-affärer. “Vi har gjort goda framsteg när det gäller att integrera Gain, inklusive att realisera kostnadssynergier, och vi utvecklar aktivt synergimöjligheter”, säger StoneX VD, Sean M. O’Connor vid tillkännagivandet av företagets Q1-resultat.

GAIN Capital Japan bytte nyligen namn från ‘Gain Capital Japan Co., Ltd.’ till ‘Stone X Financial Co., Ltd.’

Source link

Author

  • Darin Lundgren

    Darin Lundgren är ett geni när det gäller kryptohandel med robotar. Han har en kuslig förmåga att förutsäga de digitala valutornas rörelser, och hans robotar har gjort honom till miljonär många gånger om. Darin fick sin start i branschen som tonåring när han programmerade algoritmer för aktiehandel på skoj. Han insåg snabbt att han hade en talang för det och bestämde sig för att göra det till sitt livsverk. Numera ägnar Darin det mesta av sin tid åt att forska om nya strategier och utveckla nya robotar. Men han tar sig alltid tid för familj och vänner och är alltid villig att hjälpa alla som behöver det.

    View all posts

Recent Posts

  • Bästa kryptobörserna 2023: En omfattande guide till de främsta handelsplattformarna
  • Ark Invest Big Ideas 2022
  • Hur vet man när man ska sälja krypto?
  • Gemini Boat Race Sponsorer: Vem stöder evenemanget?
  • Få ut det mesta av Rocket Bunny Förutsägelse av kryptopriset

Privacy Policy